Zagubiona karta pojazdu — co wtedy?

Zagubiona karta pojazdu — co wtedy?

Karta pojazdu jest obowiązkowym dokumentem, który musi posiadać każdy samochód, jeśli został zarejestrowany w Polsce. Przepis ten wprowadzono w 1999 roku i obowiązuje do dziś. Dokumentu tego nie trzeba okazywać przy kontroli drogowej, a także wozić ze sobą w samochodzie. Musisz jednak wiedzieć, że brak karty pojazdu może być utrudnieniem, jeśli będziesz chciał sprzedać lub zarejestrować auto. Jak poradzić sobie z problemem? Czy można wyrobić duplikat zagubionej karty pojazdu?

Który organ jest odpowiedzialny za wydanie karty pojazdu?

Karta danego pojazdu powinna być dostarczona przez jego producenta lub sprzedawcę, który odpowiedzialny jest za wprowadzenie samochodu do obrotu. Najczęściej nie ma z nią żadnego problemu. Osoby, które kupują nowe auta, wraz z kompletem dokumentów i zapasowymi kluczykami otrzymują także kartę pojazdu.

Jeżeli sprowadziłeś samochód z zagranicy, kartę pojazdu powinien wydać dla Ciebie wydział komunikacji, w którym pojazd będzie rejestrowany. Jeżeli natomiast chodzi o samochody używane — kartę pojazdu oddaje kupującemu sprzedający w momencie zawarcia umowy.

Jak zachować się w przypadku zgubienia karty pojazdu?

Brak karty pojazdu może być sporym utrudnieniem przy sprzedaży samochodu lub w momencie jego wyrejestrowania. Co zatem zrobić, kiedy zgubisz ten dokument?

Mając na uwadze fakt, że karta pojazdu nie jest potrzebna podczas kontroli drogowej, każdy właściciel powinien ją trzymać w domu, w bezpiecznym miejscu. Jeżeli będziesz trzymał ją w samochodzie i ten zostanie skradziony, powinieneś liczyć się z konsekwencjami takiej sytuacji. Zdarza się jednak, że nawet jeśli schowałeś ją w domu, może się gdzieś zawieruszyć lub ulec zniszczeniu. Co wtedy? Czy można wyrobić duplikat karty? Okazuje się, że tak, a zadanie to nie jest wcale tak bardzo skomplikowane. Musisz jedynie udać się do wydziału komunikacji, w którym rejestrowałeś pojazd i złożyć odpowiednie oświadczenie o utracie karty pojazdu oraz prośbę o wyrobienie nowego dokumentu. W tym wypadku konieczne jest posiadanie dowodu rejestracyjnego samochodu, dowodu osobistego oraz wykupioną i opłaconą polisę OC.